Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Rama motocykla. Jej słabe i mocne strony.
Autor Wiadomość
Wilk stepowy 

Wiek: 41
Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 1229
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-12-02, 15:34   Rama motocykla. Jej słabe i mocne strony.

Stwierdziłem ze napisze ten post, bo to pęknięcie tej wspaniałej ramy, które wszyscy znamy z filmika na youtube nie jest niestety odosobnionym przypadkiem, jak wcześniej myślałem.
Wygrzebałem na forum ApriliaForum.com niestety jeszcze dwa takie same przypadki i jeden z pęknięciem w zupełnie innym miejscu.

Lubię jak wszystko jest w jednym miejscu więc zamieszczę je wszystkie tutaj:

http://www.youtube.com/us.../68/XXkqBgYshmU
http://www.apriliaforum.c...ghlight=cracked
http://www.apriliaforum.c...ghlight=cracked
http://www.apriliaforum.c...ghlight=cracked

Użytkownicy zwracają tam uwagę na kontrolę śruby trzymającą tylni stelaż, że jej samoczynne poluzowanie bardzo ułatwia późniejsze pęknięcie. Nie sposób się z tym nie zgodzić, więc lepiej zwracać na to uwagę przy każdej sposobności i przed dłuższą wycieczką. Jednak to chyba nie wystarczy...


Na szczęście 3 czy 4 znane przypadki na całą produkcję to bardzo mało, ...ale, przezorny zawsze ubezpieczony..

Macie jakieś pomysły jak możnaby wzmocnić ten element?
Obspawanie tegoż elementu nim przyjdzie na niego ten sądny moment, to raczej ostateczność :evil:

Bardzo nie chciałbym, aby mnie to spotkało gdzieś daleko od domu, a nie mam najmniejszego zamiaru rezygnować z dróg nieutwardzonych, bo po to kupiłem ten motocykl.
_________________
Caponord 2003
 
   
aprilia 
Kamil


Wiek: 33
Dołączył: 29 Mar 2010
Posty: 1241
Skąd: Lubaczów/Rzeszów
Wysłany: 2010-12-02, 20:24   

Jak wszystko jest w porządku tzn.tak jak wyjechało moto z fabryki nic nie powinno się stać samo z siebie,wzmocnić raczej nie dasz rady.
 
   
Dodex 

Wiek: 53
Dołączył: 28 Gru 2008
Posty: 12
Skąd: Busko Zdrój, Londyn
Wysłany: 2010-12-04, 09:01   

Ja moje Capo zakupiłem bezpośrednio od Włocha. Zapłaciłem śmieszne pieniążki bo była pęknięta rama(800E za moto z 2002 roku z trzema kuframi i nowymi oponkami- zakup listopad 2008) Niestety nie mam już zdjęć tego pęknięcia.Znajdowało się ono na dole po lewej stronie ramy- tam gdzie mocowany jest silnik i wahacz. Domniemam że przyczyną były poluzowane śruby od silnika.Pęknięcie było spore z jednej strony a z drugiej zaczęły się pojawiać ryski(w tym samym miejscu). Rozmontowałem własnoręcznie calutkie moto i zaniosłem ramę do fachowca który spawa aluminium(konkretnie naczepy he he).
Rama w tym miejscu ma profil C i tylko takie skrzydełka wzmacniające.Fachowiec dorobił dekielek z drugiej strony i powstał profil zamknięty. Od tamtej pory(dwa sezony) przejechałem ponad 20 tys km . Sporo podróżuję we dwie osoby a prawie zawsze z pełnymi kuframi.Bardzo często jeżdżę też po szutrach i gorszych drogach.Jak do tej pory nie dzieje się nic i prawie zapomniałem o temacie. Pamiątką jest jednak brzydka szrama na ramie(fachowiec odradził szlifowania spawu).
 
   
Wilk stepowy 

Wiek: 41
Dołączył: 25 Wrz 2009
Posty: 1229
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-06-27, 23:12   

Nieprzyjemne fakty:

http://www.apriliaforum.c...ad.php?t=230726

http://www.apriliaforum.c...ighlight=broken
_________________
Caponord 2003
 
   
Maciek 
Maciek

Wiek: 48
Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 784
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-06-30, 22:18   

What a fuck?? :shock: Od czego takie cuda się dzieją ? Aż takie zmęczenie materiału? Coś za dużo tych pęknięć - ramy, wahacze, co jeszcze??? :roll:
_________________
Pozdrawiam
Maciek
 
   
Krzysiek 
Jazda,jazda,jazda...


Wiek: 51
Dołączył: 17 Sie 2009
Posty: 459
Skąd: Warszawa/Marki
Wysłany: 2011-07-01, 09:31   

Oni specjalnie łamią, żeby łatwiej zdejmowało sie łańcuch ;-)
_________________
Minio
 
   
larry 


Ile cylindrów ma Caponord: 2
Dołączył: 24 Sty 2011
Posty: 126
Wysłany: 2011-07-01, 11:35   ...

Koledzy bez paniki, rama jak rama pęknie to sobie ją wymienie, na forum XTZ też pękają ramy, a tak się zdarzyło że miałem tenerkę dwa lata, rama mi nie pękła. :) Za to najzajebis... y silnik sie rozwalił. :)
 
   
Maciek 
Maciek

Wiek: 48
Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 784
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-07-01, 12:45   

Panewki poszły? Supertenere miałeś?
_________________
Pozdrawiam
Maciek
 
   
aprilia 
Kamil


Wiek: 33
Dołączył: 29 Mar 2010
Posty: 1241
Skąd: Lubaczów/Rzeszów
Wysłany: 2012-02-26, 11:40   

Wczoraj przeglądając dokręcenie wszystkich śrub troszkę mi włoski stanęły do góry,na mocowaniach tylnego stelaża czyli na tych uszach (co pękły gościowi w rally raid) pod siedzeniem kierowcy 2 śruby i niżej te drugie mocowanie też 2 śruby były ledwo co dokręcone :shock: .Posprawdzałem wszystkie i tylko te były poluzowane,wniosek trzeba sprawdzać dokręcenie śrub ;-)
 
   
jagiel 
Rally Raid 2003


Wiek: 39
Dołączył: 21 Sie 2011
Posty: 1155
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-26, 12:08   

no i właśnie dlatego Aprilia wpisala na listę przegladową kontrolę dokręcenia tych śrub co 7500km ;-)
_________________
Indywidualny Serwis Motocykli, Roty 62, Warszawa, tel: 510-749-768, www.ismserwis.pl / www.czesciaprilia.pl / www.czescikymco.pl / www.czescipiaggio.pl
 
   
aprilia 
Kamil


Wiek: 33
Dołączył: 29 Mar 2010
Posty: 1241
Skąd: Lubaczów/Rzeszów
Wysłany: 2013-07-14, 17:40   

Oto słabe strony ramy :lol:


 
   
vtec 


Wiek: 38
Dołączył: 08 Paź 2012
Posty: 364
Wysłany: 2013-07-14, 18:56   

miałeś to już wcześniej spawane? co tam za spaw obok? czy to po naprawie jest fotka?
 
   
aprilia 
Kamil


Wiek: 33
Dołączył: 29 Mar 2010
Posty: 1241
Skąd: Lubaczów/Rzeszów
Wysłany: 2013-07-14, 19:13   

W drodze powrotnej spawaliśmy to w novosibirku lecz wytrzymał tylko 1000km i dalej pękło.
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10