Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Wgrywanie map paliwowych - sukces bez TuneBoya :)
Autor Wiadomość
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2020-09-20, 23:01   

RESPIRATOR napisał/a:
:shock: :shock: :shock: Rany boskie !!! Wojtek piszesz doktorat ? Bo to już nie jest materiał na pracę magisterską. Gratuluję uporu, dociekliwości, samozaparcia i cierpliwości. I pomyśleć że u mnie wystarczyło pojechanie do Andrzeja na hamownię. W trakcie regulacji zrobiliśmy się ze Słoniem na miękko więc można powiedzieć że było przyjemne z pożytecznym. Na drugi dzień okazało się że Kapeć zap...dala jak wściekły a spalanie oscyluje na poziomie 5,5 L.

Jacku nic nie daje takiej satysfakcji jak naprawienie samemu motocykla.... tylko tyle, no może dla co po niektórych "aż tyle" :mrgreen: :-P
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-09-21, 23:00   

Niby trafiłem na mapę, która spowodowała spadek zużycia paliwa, jednak kosztem zubożenia mieszanki paliwowo-powietrznej z opisanymi wcześniej skutkami. Jak słusznie zostało zauważone, teraz powinienem kombinować z IFT. Czy jednak?

Nasz silnik nie posiada przepływomierza, a jedyny czujnik kontrolujący skład spalin to sonda lambda. IFT jest powiązany z LTFT, jednak zupełnie nie wiem z czego wynika wartość tego ostatniego? Bo można kręcić ustawieniami jednego i drugiego sprowadzając efekt do zamierzonego, tu - obniżenia spalania przy zachowaniu normy spalin i zadowalającej dynamiki jednostki. Ale nie można tego robić chaotycznie i bezrozumnie, choć życie dowodzi niejakiej skuteczności takich 'regulacji'. Uffff... Za dużo do przerobienia!

Po kilkugodzinnej lekturze internetowej wiedzy jestem dokładnie na początku tyle tylko, że centralny ośrodek logiki pod beretem sugeruje, że z dwóch zmiennych powinienem oprzeć się na zadanym LTFT, którego długoterminowa rola została zdefiniowana w nazwie. Powinien mieć jakąś wynikającą z czegoś lub ustalaną przez czujniki wartość, żeby można pokombinować z wartością krótkoterminowego IFT, który chyba jednak razem z LTFT wpływa na dobór mieszanki w całym zakresie prędkości obrotowej.

Tu rodzi się pytanie do PT. Kolegów, jak dobrać lub zafiksować podaną z czujnika (-ów) wyjściową wartość LTFT, żeby ewentualnie kombinować z IFT? Bazę w postaci mapy paliwowej już mam, ale co dalej, żeby niczego nie spieprzyć? Jednym z myślących praktyków regulacji za pomocą TuneEcu był skvnsk, lecz ziomiks posiada na Forum status usunięty, ale był bardzo aktywny u amerykańskich bikerów, szczególnie w wątkach o modyfikacji map. Ma ktoś do niego kontakt?
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2020-09-22, 23:08   

Spróbuj dojść do skvnsk przez hamerykańskie fora.... stawiam na problem natury hardware niż software, resztę moich teorii znasz :-D
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2020-09-25, 23:22   

Czy IFT, to krótkoterminowa korekta dawki paliwa??
Skąd pobierasz wartości dla LTFT(rozumiem, że to długoterminiwa korekta dawki paliwa? )
Masz katalizator i czujnik za nim, że potrafisz odczytywać wskazania długoterminowe??
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-09-29, 08:36   

No to teraz otworzyłeś pole do popisu dla naukowców :mrgreen: Uczciwie zaznaczę, że nie jestem tym, za kogo można byłoby mnie uważać, sądząc po bizantyjskich wywodach. Ale grunt, to sprawić dobre wrażenie, a sukces przychodzi sam!

Według Alain Fontaine, twórcy TuneEcu w nomenklaturze CN funkcjonują dwa zasadnicze pojęcia związane z dostarczaniem mieszanki paliwowo-powietrznej, a tyczące się zadanego pytania o korekty (trim) krótko- i długoterminowe. Od biedy można uznać, że pierwsze z pojęć IFT (Idle Fuel Trim) czyli korekta mieszanki dla biegu jałowego dotyczy zmian krótkoterminowych STFT. Od biedy, bo ten proces przebiega niemal identycznie jak w definicji STFT, choć nazywa się zupełnie inaczej. Jednak w naszych maszynach tym procesem nie steruje m.in. sonda lambda! Dawka paliwa jest ustalona przez ECU poprzez zapisy w mapach paliwowych, informacje z czujnika temperatury otoczenia, powietrza wlotowego, ciśnienia barometrycznego i może czegoś jeszcze, o czym nie mam zielonego pojęcia. Ten idealny zapis steruje wtryskami i dawką powietrza (IAC) dla biegu jałowego przy współczynniku korekty IFT=0. To jest stan idealny, a taki raczej w przyrodzie nie występuje i stąd potrzeba jego korekty w oparciu o pomiary CO na analizatorze spalin. IFT pozwala utrzymać CO w zakresie niezbędnym do zachowania norm oraz zapewnienia silnikowi płynnego przejścia do wyższych obrotów. Obecność sondy lambda nie jest konieczna i dlatego w wersjach pozbawionych tego czujnika parametr IFT może wynosić nawet kilkadziesiąt jednostek procentowych. To moja wizja IFT w konfrontacji z STFT.

Nieco inaczej przedstawia się w CN sprawa z LTFT, którego wartość korygująca jest mocno związana z sygnałem od sondy lambda. I tu też można napisać, że od biedy LTFT naszych silników jest zbieżne z ogólną definicją skrótu. Różnica polega na tym, że dla Rotaxa na starym kontynencie zdecydowano posłużyć się jednym, jedynym czujnikiem zamontowanym przed katalizatorem lub w układzie wydechowym zupełnie pozbawionym katalizatorów! W USA dochodzi jeszcze dziwaczna, dodatkowa konstrukcja zasobnika z węglem drzewnym (Charcoal canister) czego nie ma w europejskich wersjach CN, więc szkoda ściemniać obraz. Wartość LTFT jest zatem ustalona w zapisach mapy paliwowej i pochodzi od wymienionych wcześniej czynników oraz sygnału z sondy lambda. Dla warunków idealnych LTFT powinna wynosić "0", przyjmując jednak możliwe odchyłki dla różnych silników i warunków pracy, ta wartość ustalana przez ECU podlega również korekcie w oprogramowaniu np. TuneEcu!

Tak więc przechodząc od szczegółu do ogółu, ustawienie indywidualnych wartości IFT oraz LTFT dla CN zależy od profesjonalizmu mechanika, który posługując się doświadczeniem, węchem oraz aparaturą pomiarową będzie umiał wprowadzić odpowiednie korekty dla zapewnienia poprawnej pracy silnika. Alain Fontaine zaleca, aby dla jego map ustawić w TuneEcu początkowe wartości IFT=10, a jeśli występuje sonda lambda również LTFT=4,2 co będzie punktem wyjścia dla dalszej regulacji. Jednak należy podkreślić, że oba parametry IFT oraz LTFT są zafiksowane w ECU, a ich względna wartość wynosi dla konkretnego silnika, zawsze "0" jednostek procentowych!
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2020-10-01, 12:33   

Wojtku jak bumerang wraca moja teoria...weź ty wypier...... sondę, zapodaj soft bez lambdy, będzie flaszkę palił więcej ale nawet nie jęknie jak odwiniesz manetę...... jak będzie jęczał, mocniej pochylimy się nad problemem, CO warto wysterować do właściwych wartości( niekoniecznie w zgodzie do EKO)
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wojtaq 
*


Wiek: 68
Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 583
Skąd: Piła
Wysłany: 2020-10-01, 13:01   

Robert, na razie jeżdżę na mapie Alain Fontaine'a dla silnika z lambdą i dokładnej kontroli układu zasilania. Po przejechaniu 1000 km w bieżącej trasie na Dolny Śląsk jestem zaskoczony mniejszym spalaniem i dobrymi właściwościami CN. Nie zmierzyłem po ostatnim tankowaniu, lecz biorąc paliwo po drodze, to wyszło coś ok. 7 l/100. Sondy nie będę odłączał, ale mam drugi podzespół porównawczy i kiedyś je zamienię. Tymczasem póki jest pogoda, daję ogień na tłoki!
_________________
Być narodowi użytecznym - jak Staszic!
 
   
robert1973 
Zapierdalam:)powoli


Wiek: 50
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 1834
Skąd: Czeladź
Wysłany: 2020-10-02, 09:45   

Wojtku 7L/100km niby tragedii nie ma ale dobrze też nie jest, no może zależnie od stylu jazdy. Sprawdziłem swój motostat i na 2ch moich kapciach spalanie 6,4 więc Twój wynik można rzec japonia czyli "jako-tako" :-D , jeden bez lambdy drugi lambda a czy kat był... nie wiem ale mogę zapytać obecnego właściciela, różnica w spalaniu ( przy ok 50 tankowaniach) wynosi 0,01 L/100
_________________
Chińskie przysłowie mówi:
"Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się. Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy - załóż sobie ogród." dodam... żeby mieć gdzie pić
 
 
   
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2020-10-02, 18:59   

Wojtku, czy sprawdzałeś wartości LTFT przy wyższych obrotach i czy wtedy te wartości mocno np. wykraczają wtedy poza 10%(na + lub _)?? Np. 1500 i 2500 i ewentualnie 3500??
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 10