Strona główna
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •   Statystyki  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

Poprzedni temat :: Następny temat
Skrzynia biegów
Autor Wiadomość
eterum 
myśli o Capo


Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 820
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-04-30, 22:37   Skrzynia biegów

Witajcie..

Wybrałem się dziś na krótką przejażdżkę i podczas dość dynamicznego przyśpieszania,
kiedy chciałem zmienić bieg z 4 na 5-tke wpadł mi luz.

Potem wszystko chodziło normalnie.

Przejmować się? Oddać do serwisu?
_________________
 
 
   
Marcin 
Aprilia Atlantic 500

Wiek: 53
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 358
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-04-30, 22:42   

Ja bym dał na mszę chyba... :mrgreen:
_________________
Pesymista, to dawny optymista, który po prostu zaczął myśleć realnie...
 
 
   
eterum 
myśli o Capo


Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 820
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-04-30, 23:03   

Tak myślisz? Tylko do którego kościoła?

Może na Jasną Góre bo jeszcze mam wrażenie że mi skrzynie coraz głośniej chodzi..

Motocykl nie poświęcony i tak się dzieje. Miałem kiedyś Honde CB 500 którą dziś określiłbym jako złom.. Ale takie rzeczy się nie działy..
_________________
 
 
   
maciekka 

Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 39
Skąd: W-wa Kabaty
Wysłany: 2009-04-30, 23:27   

Mialem to samo, chyba 2 razy w ostatnim miesiacu. Na poczatku sie tym przejalem ale jezdzi wiec co bede tam szukal dziury w caly, widac taka skrzynia.

Aaa tylko ze ja swojego poswiecilem i po tym swieceniu sie zaczelo :-) .

Skrzynia w moim Capo wogole jakos dziwnie chodzi, mam brudasa Suzuki DR350 ktorym latam po polach i lasach, wogole o niego nie dbam i tam biegi wchodza jak w maslo a tutaj co jakis czas stuki, puki i zgrzytanie przy wrzucaniu biegu.
 
   
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2009-04-30, 23:43   

Powiem tak :)
Jeszcze nigdy nie jeździłem motocyklem z tak krnąbrną i niekulturalną skrzynią biegów :)
Lubię ten motocykl, kocham go, ale skrzynię to wziąłbym sobie z jakiegoś japońca ;)

Redukcje z "międzygazem" są okropne. Redukuję bez szprycy i biegi wchodzą ciszej.
Jak ostro przyspieszam, to wrzucam biegi bez sprzęgła i znika problem wbicia "luzu".

Skrzynia ogólnie jest do dupy i nie robi w tym motocyklu.

Kolego eterum, spróbuj przed wrzuceniem wyższego przełożenia wywierać delikatny nacisk na dźwignię zmiany biegów, a moment przerzutu biegu powinien być stanowczy.

Powinno pomóc :)
 
   
eterum 
myśli o Capo


Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 820
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-04-30, 23:48   

A to już wszystko jasne. Ten typ widocznie tak ma..

Wicher właśnie odkąd stwierdziłem że w miarę udało mi się opanować tą sztukę zmiany biegów, to pojawiły się te niespodzianki.
_________________
 
 
   
Gość

Wysłany: 2009-05-01, 22:52   

W mym modelu z 2002 r. dzieje się dokładnie to samo. najbardziej mnie wtedy wkurza, że podczas dynamicznego przyspieszania nie zauważam tego od razu i obroty mi dochodzą nawet do ok 10.000 (czerwone pole) - co nie jest dobre dla żywotności silnika.
Niech mi ktoś powie jedną rzecz - biegi wrzucacie ze sprzęgłem czy bez? Mimo, że jeżdżę od niemal 2-óch lat na tym sprzęcie to zawsze używam sprzęgła - co się może stać jak sprzęgła używać nie będę? (wiem, że to głupie pytanie :lol: , ale czy ktoś może mi to wyjaśnić?).
 
   
eterum 
myśli o Capo


Wiek: 42
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 820
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-05-01, 23:37   

http://www.motogen.pl/art...gazem,art8.html
Tutaj jest fajny artykuł na temat zmiany biegów. Zgodnie z tymi wskazówkami od początku roku uczę się skrzyni na nowo.

Mój poprzedni motocykl to był skuter czyli full automat :)
_________________
 
 
   
Marcin 
Aprilia Atlantic 500

Wiek: 53
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 358
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-05-01, 23:45   

Jak nie będziesz używał sprzęgła to szybciej spotkasz problemy takie jak ma Eterum. :mrgreen: Ja zawsze używam i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby bieg nie wszedł. W ogóle nie mam jakichś większych zastrzeżeń do skrzyni, może tylko szybka redukcja czasem wymaga odrobiny czułości...
_________________
Pesymista, to dawny optymista, który po prostu zaczął myśleć realnie...
 
 
   
maciejwu71

Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 238
Wysłany: 2009-05-02, 16:10   

wedlug mnie jest to nic innego jak niedolkadne wsadzenie biegu.To samo mi sie przytrafialo podczas szybkiej zmiany.Jesli zrobimy to ciutek wolniej problem znika
 
   
Wicher
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-05, 17:45   

Gość napisał/a:

Niech mi ktoś powie jedną rzecz - biegi wrzucacie ze sprzęgłem czy bez? Mimo, że jeżdżę od niemal 2-óch lat na tym sprzęcie to zawsze używam sprzęgła - co się może stać jak sprzęgła używać nie będę? (wiem, że to głupie pytanie :lol: , ale czy ktoś może mi to wyjaśnić?).

Jak nie będziesz używać sprzęgła do wrzucania biegów, to nie stanie się nic z Twoją skrzynią biegów, pod warunkiem, że będziesz to robił umiejętnie.
Nie będę się nad tym rozwodził i rozpisywał, bo zaraz pojawią się głosy ludzi, którzy przeczytali Świat Motocykli, bądź inny portal gdzie demonstrują skrzynię biegów z motocykla wręcz katowanego i zabrniemy do nikąd :mrgreen:

Ja staram się przestrzegać kilku zasad.

Nie przechodzę z pierwszego biegu na drugi bez użycia sprzęgła. Tutaj moment przejścia pomiędzy przełożeniami jest zdecydowanie za długi i skrzynia jest zbyt obciążona.
Przy gwałtownym przyspieszaniu na 99% usłyszysz jebnięcie jak dzwon, lub mega zgrzyt, co faktycznie skrzyni nie pomoże.
Od drugiego przełożenia wzwyż spokojnie możesz zapinać bez sprzęgła.

Nie wrzucam biegów bez sprzęgła gdy jadę "pod górę", a obroty są za niskie w stosunku do wybranego przełożenia.
Staram się to robić raczej na równej drodze i raczej nie przy spacerowej jeździe ;-)

Nie redukuję biegów bez użycia sprzęgła.

Ważne jest odpowiednie wyczucie sprzęta i zgranie momentu całkowitego zamknięcia przepustnic i wbicia kolejnego biegu z wcześniejszym, lekkim wywarciem nacisku na dźwignię.

Trenuj, a opanujesz tą sztukę. Ja sobie to cenię, zwłaszcza przy dynamicznej jeździe, albo jak mam dobry dzień i ktoś podburza mnie do wyścigu spod świateł ;-)

Cytat:
Jak nie będziesz używał sprzęgła to szybciej spotkasz problemy takie jak ma Eterum. :mrgreen: Ja zawsze używam i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby bieg nie wszedł. W ogóle nie mam jakichś większych zastrzeżeń do skrzyni, może tylko szybka redukcja czasem wymaga odrobiny czułości...

Yamahą XJ 600 Diversion przejechałem 35000km.Motocykl miał chyba grubo ponad 100000km. 80% moich jazd to zmiana biegów bez użycia sprzęgła.
Jak rozebrałem skrzynię biegów, to zużycie jej podzespołów było śladowe, co można zrzucić na niemały przecież przebieg. Tak samo robiłem z Fazerem i GSXR-em, jeżdżą do dzisiaj :mrgreen:
Motocykli miałem 5, jeździlem na kilkunastu na odcinkach bliższych lub dalszych i pewne zdanie o skrzyniach biegów w poszczególnych motocyklach sobie wyrobiłem ;-)
Uważam, że każda skrzynia ma swoje maniery, czy tam inne przywary, ale w Caponordzie powinna być kulturalna skrzynia hondowska, połączona z trwałą, ale niekulturalną skrzynią yamahy+precyzyjną i dokładną pod względem zmiany biegów skrzynką jaką pieściłem w Ducati ST2 :mrgreen:
 
   
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FiSubIce v 0.5 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10